Κάθε χρόνο, στις 27 Αυγούστου, γιορτάζουμε τον Άγιο Φανούριο και φτιάχνουμε τη Φανουρόπιτα την οποία πολλοί πιστοί πηγαίνουν στην εκκλησία και στη συνέχεια μοιράζουν στη γειτονιά. Παραδοσιακά, η φανουρόπιτα συνδέεται με την αντίληψη ότι ο Αγιος μπορεί να φανερώσει κάτι (εξ ου και το γνωστό "Άγιε μου Φανούρη, φανέρωσέ μου το ... και εγώ θα σου φτιάξω μια πίτα") και φτιάχνεται με 7 ή 9 υλικά. Αυτή εδώ η συνταγή είναι για φανουρόπιτα στην παραδοσιακή μορφή της, με επτά υλικά.
1/2 ποτήρι ελαιόλαδο
Αυτή είναι η καλύτερη συνταγή για πορτοκαλόπιτα. Είναι πανεύκολη και το τελικό αποτέλεσμα απλά τέλειο! Θυμίζει άλλα γλυκά όπως ραβανί με άρωμα πορτοκάλι, ή ακόμα και γαλακτομπούρεκο με extra δόση πορτοκαλιού.
Χριστουγεννιάτικες Συνταγές
Συνταγές για παιδιά
Συνταγές με κοτόπουλο
Νηστίσιμα φαγητά
Παραδοσιακές συνταγές
Συνταγές με θαλασσινά
Συνταγές με κρέας
Συνταγές με ζυμαρικά
Συνταγες για σούπες
Συνταγές για σαλάτες
Συνταγές για κέικ
Συνταγές για ορεκτικά
Συνταγές για γλυκά
Συνταγές διαίτης
Εύκολες συνταγές
Συνταγες για μπουφε